uśmiechnięta kobieta ze zdrowymi włosami

Nic tak nie przeszkadza kobietom, jak problemy z ułożeniem własnych włosów. Kiedy nie dba się o nie odpowiednio bądź stosuje się źle dobrane kosmetyki do ich pielęgnacji, nigdy nie można liczyć na świetne efekty w postaci mocnych i lśniących włosów. W takiej sytuacji pozostaje jedynie zagłębienie się w tajniki struktury włosa, poznanie swojego typu włosów i zapoznanie się różnymi kosmetykami oferowanymi na rynku, by świadomie wybrać produkt najlepszy dla siebie.

Włosy suche, łamliwe, tłuste

Rodzajów włosów jest bardzo wiele. Nie tylko mogą być one przesuszone, ale także przetłuszczone. Inaczej będzie zachowywał się włos kręcony, inaczej prosty, a jeszcze innego zachowania można spodziewać się po włosach farbowanych, czy podawanych zabiegom trwałej ondulacji. Nie ma zatem jednej uniwersalnej recepty na problemy z włosami. Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj włosów znajduje się właśnie na naszej głowie. Jeżeli przebrniemy przez ten etap, zdecydowanie łatwiej będzie nas wybrać chociażby taki produkt, jak właściwa odżywka do włosów. To oczywiście początek tej drogi. Dlaczego? Ponieważ pielęgnacja włosów nie opiera się wyłącznie na jednym preparacie. Trzeba jeszcze wspomnieć o szamponach, ale również o lakierach i piankach, które mogą powodować łupież oraz przyczynach się do przeciążenia włosów, czego skutkiem jest ich przyleganie u nasady głowy.

Co z dalszą pielęgnacją włosów?

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, jak często myć włosy. Najlepiej nie przeprowadzać tego zabiegu codziennie. Włosy muszą mieć czas na odpoczynek i nabranie naturalnej bariery ochronnej. Produkowane na głowie sebum zachowane na optymalnym poziomie nie szkodzi, a jedynie osłania włosy przez wiatrem i innymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego zbyt częste mycie może pozbawić nasze włosy tej naturalnej ochrony i dodatkowo je osłabić. Zatem jak myć włosy? Najlepiej nie częściej niż co drugi dzień. Trzeba wyczuć, jak szybko dochodzi do ich przetłuszczenia.

Przy pielęgnacji włosów trzeba jeszcze pamiętać o tym, jak prawidłowo myć włosy. Warto poświęcić na nie chociaż kilka minut. Trzeba zwilżyć je letnią wodą, a następnie nałożyć szampon i delikatnie zacząć wmasowywać go od nasady głowy aż po końce. Z pewnością zacznie się pienić. Kolejny krok to spłukanie piany. Włosy można lekko wysuszyć ręcznikiem, ale najlepiej nie tworzyć na głowie turbanu, lecz pozwolić im naturalnie wrócić do pierwotnego stanu.

Inne sposoby pielęgnacji

Ograniczanie się do szamponu i odżywki może często okazać się niewystarczające.  Wtedy warto wprowadzić jeszcze kilka preparatów, dzięki którym domowa pielęgnacja włosów zostanie wzmocniona. Naturalna pielęgnacja włosów może opierać się np. na olejowaniu włosów olejkiem rycynowym, czy migdałowym.

A jak myć włosy? Rano czy wieczorem? To jest już kwestia indywidualna. Najważniejsze, by mieć czas na to, aby włosy mogły wyschnąć w naturalny sposób. Natomiast sama codzienna pielęgnacja włosów to nie tylko preparaty. To także noszenie czapki w zimie, redukowanie ilości stosowanych lakierów i pianek, a także korzystanie z odpowiednich grzebieni i szczotek, nie syntetycznych, a wykonanych chociażby z drewna.

Powiązane wpisy

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *