Karmienie piersią to zjawisko jak najbardziej naturalne, znane ludzkości od tysięcy lat, które jednak we współczesnym świecie budzi wiele kontrowersji. Szczególnie drażliwy jest temat karmienia w miejscach publicznych: jedni nie widzą w tym absolutnie nic zdrożnego, dla innych z kolei nawet osłonięta matka karmiąca jest czymś, co nie powinno się znaleźć w przestrzeni publicznej. Nawet same matki są co do tego podzielone: jedne karmią piersią tylko w domu, a na spacerach podają butelkę, inne stawiają wyłącznie na karmienie naturalne. Niezależnie od tego, do której z tych grup się zalecamy, warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji piersi w czasie karmienia.

Niezwykłe zmiany

Oczekiwania na przyjście na świat dziecka to czas pełen ogromnych zmian zachodzących w ciele kobiety. Rosnący brzuch to tylko jedna z nich – w ciągu tych dziewięciu miesięcy powiększają się piersi, rozluźnieniu ulegają połączenia kostno-stawowe w obrębie miednicy, zmieniają się nastroje kobiety oraz, co chyba najbardziej bolesne, wszystkie narządy wewnętrzne zostają ściśnięte i i przemieszczone – wszystko to przez rozwijające się w brzuchu dziecko, które przybiera coraz to większe rozmiary. Do tego czasu można się dobrze przygotować, tak by ciąża odcisnęła jak najmniejsze piętno na naszym ciele. Polecane jest stosowanie specjalnych kremów nawilżających i zwiększających napięcie skóry oraz zaopatrzenie się w preparaty do pielęgnacji piersi i sutków, jeśli zamierzamy karmić naturalnie.

Jak dbać o sutki podczas karmienia

Karmienie piersią tylko z pozoru wydaje się takie piękne i sielankowe – dla wielu mam jest to ogromne poświęcenie, prawdziwa walka okupiona bólem, łzami i często nawet krwią. Zwłaszcza trudne są pierwsze dni czy nawet tygodnie karmienia: zarówno mama jak i  dziecko dopiero uczy się tej czynności, co często wiąże się z różnymi błędami, które z kolei powodują dolegliwości bólowe. Warto w tym czasie zadbać o sutki, bo mogą pękać czy też ulegać nieustannym podrażnieniom. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne kremy dostępne w aptekach: nie tylko pielęgnują one podrażnioną skórę, ale i są w pełni bezpieczne dla dziecka.

Bezpieczny i skuteczny krem do biustu podczas karmienia piersią

Mimo że piersi w czasie ciąży bardzo szybko rosną, podczas karmienia mogą gwałtownie zmniejszyć swoją objętość, by już po odstawieniu dziecka od piersi być cieniem samych siebie. Dlatego opłaca się zainwestować w skuteczny, sprawdzony i, co najważniejsze, bezpieczny krem do pielęgnacji piersi, taki, dzięki któremu pozostaną one jędrne, a skóra z łatwością powróci do swojego pierwotnego kształtu i sprężystości. Trzeba jednak pamiętać, że sam krem, nawet bardzo skuteczny, to za mało – ogromną rolę odgrywa tutaj także biustonosz.

Funkcjonalna bielizna

Odpowiedni stanik do karmienia to nie tylko taki, który pozwoli na szybkie i dyskretne przystawienie dziecka do piersi. Jego zadaniem jest także odpowiednie podtrzymanie biustu, tak by skóra nie rozciągała się nadmiernie. Na taką bieliznę nie można żałować pieniędzy, jeżeli zależy nam na atrakcyjnych piersiach po zakończeniu karmienia, a nie na biuście rozoranym rozstępami.

Powiązane wpisy

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *