Istnieje wiele różnych rodzajów cery: wrażliwa, mieszana, przetłuszczająca się, problematyczna, atopowa, skłonna do podrażnień i wiele, wiele innych. Z niektórymi z nich po prostu się rodzimy, jak na przykład skóra wrażliwa, inne rodzaje, jak na przykład cera trądzikowa czy też przetłuszczająca się, otrzymujemy w darze od mijających lat: problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum czy też skłonność do powstawania wyprysków i zaskórników to cechy charakterystyczne związane z wiekiem młodzieńczym. Do tej grupy zalicza się także sucha skóra twarzy.

Zmiany, zmiany

Ludzki organizm to niezwykły, doskonale zaprogramowany mechanizm, w którym zawsze coś z czegoś wynika, gdzie nic nie bierze się z przypadku, a wszelkiego rodzaju procesy, na przykład hormonalne, zsynchronizowane są z innymi. Każdy etap w życiu człowieka ma pewne charakterystyczne dla siebie cechy, także jeżeli chodzi o wygląd i właściwości skóry. I tak na przykład powiedzenie, że ktoś ma skórę gładką jak pupka niemowlęcia wynika z tego, że noworodki i niemowlaki mają dość grubą tkankę tłuszczową i żadnych zmarszczek, a ich skóra jest gładka i sprężysta. W okresie dojrzewania zachodzą ogromne zmiany hormonalne, które skutkują między innymi przykrymi zmianami skórnymi – pojawiają się wypryski oraz nadmierne wydzielanie sebum. Czas menopauzy czy też andropauzy to z kolei kurczenie się tłuszczowej tkanki podskórnej, przez co skóra staje się cieńsza, sucha i bardziej podatna na podrażnienia.

Sucha skóra – jeden z problemów skóry twarzy

Problem suchej skóry może być bardzo uciążliwy – nie chodzi nawet o same właściwości estetyczne, ale o fakt, że dotknięta tym problemem skóra staje się ściągnięta, nieprzyjemnie napięta i szorstka. Ponadto wszelkie tak zwane suche skórki i przesuszone miejsca na twarzy są bardzo problematyczne dla kobiet, podczas nakładania makijażu: sprawiają, że kosmetyku nie da się równomiernie rozłożyć, a ponadto podkład nałożony na takie miejsca sprawia, że stają się one jeszcze bardziej widoczne. Wbrew pozorom wcale nie jest tak, że problem może rozwiązać nałożenie grubej warstwy tłustego kremu: jeżeli nasz problem jest naprawdę poważny, konieczne będzie zastosowanie kompleksowych rozwiązań, takich jak na przykład specjalne zestawy kosmetyków przeznaczonych do pielęgnowania skóry suchej oraz korzystanie z zabiegów kosmetycznych, zarówno tych profesjonalnych, jak i tych, które z powodzeniem możemy przeprowadzić samodzielnie w domowym zaciszu.

Jak wybrać krem na suchą skórę twarzy?

Problem suchej skóry bardzo często występuje razem z innymi dolegliwościami, takimi na przykład jak skłonność do podrażnień czy też bardzo duża wrażliwość. Z tego właśnie powodu dobranie odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego może być znacznie utrudnione. Aby uniknąć ewentualnych problemów z podrażnieniami warto sięgać po kremy bazujące w głównej mierze na naturalnych składnikach, bez środków zapachowych oraz barwników. Przy bardzo suchej skórze polecane są kremy z olejkami, które nie tylko nawilżają, ale i natłuszczają skórę.

Powiązane wpisy

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *